Polecany post

Twój organizm woła o pomoc- parę słów o EXTREME HUNGER

Extreme hunger to temat rzeka. Z resztą, jeden z wielu. Często mylone z kompulsywnym objadaniem zjawisko ekstremalnego głodu to nic innego jak wołanie Twojego organizmu o pomoc. Czuję, że mój wcześniejszy post na Instagramie nie wyczerpał tematu, wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi i postanowiłam, że pogadamy o tym jeszcze raz.
Najpierw podstawowa kwestia, czyli czym jest kompulsywne objadanie, a czym extreme hunger?


ZESPÓŁ KOMPULSYWNEGO OBJADANIA SIĘ (eng. BED- Binge Eating Disorder) to nic innego jak zaburzenie odżywiania, jedno z trzech najpopularniejszych, tuż po anoreksji i bulimii. Objawia się ono niekontrolowanymi napadami objadania, podobnie jak w przypadku bulimii, jednak osoby chore na BED nie stosują żadnych metod kontrolowania wagi, jakich jak używanie środków przeczyszczających czy odchudzających. Według statystyk, aż 25% osób z nadwagą nieświadomie cierpi na kompulsywne objadanie się. Zaburzenie to jest diagnozowane przez lekarza jak każdą inną chorobę psychiczną, z objawami należy udać się do psychiatry.

EXTREME HUNGER, które do tej pory nie doczekało się swojej polskiej nazwy, nie jest odrębnym zaburzeniem psychicznym, a następstwem anoreksji, bulimii lub bardzo restrykcyjnej diety. Objawia się podobnie jak BED- niekontrolowanymi napadami objadania się, których nie da się w żaden sposób powstrzymać. Extreme hunger występuje niemal zawsze przy wychodzeniu z zaburzeń odżywiania i przez to, że tak mało wiadomo o tym zjawisku, osoby chore myślą, że wpadły z jednego w kolejne zaburzenie odżywiania. Nie znalazłam żadnych badań na ten temat, ale wydaje mi się, że ekstremalny głód występujący po anoreksji może być powodem, przez który tak wiele anorektyczek i anorektyków wpada w sidła bulimii.


Czy EXTREME HUNGER występuje u każdej osoby z zaburzeniami odżywiania?
Nie, ale występuje u większości, szczególnie u osób, które straciły dużo wagi, lecz nie jest to reguła. Nasze ciała nie są głupie i będą robić wszystko, żeby bronić się przed wygłodzeniem. Długa restrykcja powoduje trwałe, ale i mniej trwałe uszkodzenia w organizmie i nawet po wyjściu z zaburzeń odżywiania i powrotu do zdrowej wagi, ciało będzie źle reagowało na głodówki, wyjście z domu bez śniadania (jak jest w moim przypadku), może nawet samoistnie wymiotować po spożyciu większej ilości jedzenia. 
Prawda jest taka, że z zaburzeń odżywiania można wyjść w 100%, jednak pewne zmiany zostaną w nas na zawsze i organizm do końca życia będzie bronił się przed zbyt długim głodem (możemy czuć się o wiele gorzej będąc bez śniadania, niż przed zaburzeniami odżywiania).

Ile trwa EXTREME HUNGER i jak się objawia?
Trwa tyle, ile potrzebuje Twój organizm. Extreme hunger to naturalne zjawisko i nie należy z nim walczyć. Twój organizm wie, co robi, zaufaj mu i zaakceptuj stan rzeczy. Wszelkie próby walki z ekstremalnym głodem może doprowadzić do kolejnego zaburzenia, jakby nie patrzeć, walka z tym to wciąż restrykcja, a nie o to chodzi w recovery (leczeniu zaburzeń odżywiania).
Extreme hunger objawia się niekontrolowanymi napadami objadania się. Może powodować poczucie winy i chęć pozbycia się zjedzonego jedzenia, jednak warto wsłuchać się w swoje ciało i dostarczać mu tego, o co woła. To nie jest niczyj brak silnej woli, tylko walka o swoje zdrowie.

Jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia przy EXTREME HUNGER?
Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, co w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsze- zdrowie, czy niekończące się odchudzanie. W wychodzeniu z zaburzeń pomocne jest wsparcie terapeutki lub terapeuty, a taką pomoc można uzyskać nawet na NFZ i dobrze przeszukując internet, można znaleźć terapeutów z nieodległymi terminami wizyt. Wychodzenie z zaburzeń odżywiania to nie tylko powrót do starych nawyków żywieniowych, trzeba poradzić sobie także z utratą kontroli nad sobą, znaleźć sposób na oderwanie się od myśli o jedzeniu oraz poznać i polubić siebie na nowo. Polecam spróbować wyrazić siebie i swoje uczucia w twórczy sposób: śpiewając, tańcząc, rysując, pisząc wiersze, opowiadania, listy. Jest to sposób na wyciszenie się i wsłuchanie w siebie, wyrażenie tego, co się aktualnie przeżywa.


Spokojnie. Najtrudniejszy czas jest już za Tobą i jeśli przechodzisz etap extreme hunger, to jesteś na dobrej drodze. Wiem, że czasem masz ochotę się cofnąć, albo stanąć w miejscu i nie iść do przodu, to zupełnie normalne i zrozumiałe.
Zadbaj o siebie. Zaufaj swojemu ciału. Nie krzywdź go więcej.

Autorka zdjęć: Karina Davydiuk

Komentarze

  1. Czasami mam takie napady głodu, ale na szczęście dawno nie miałam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hej, chcialabym zapytac, czy extreme hunger trwac moze nawet kilka tygodni? i czy to normalne, ze mimo ze doszlam do zdrowej, prawidlowej wagi on nadal nie ustepuje??

      Usuń

Publikowanie komentarza

Instagram