Twój organizm woła o pomoc- parę słów o EXTREME HUNGER
Extreme hunger to temat rzeka. Z resztą, jeden z wielu. Często mylone z kompulsywnym objadaniem zjawisko ekstremalnego głodu to nic innego jak wołanie Twojego organizmu o pomoc. Czuję, że mój wcześniejszy post na Instagramie nie wyczerpał tematu, wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi i postanowiłam, że pogadamy o tym jeszcze raz.
Najpierw podstawowa kwestia, czyli czym jest kompulsywne objadanie, a czym extreme hunger?
ZESPÓŁ KOMPULSYWNEGO OBJADANIA SIĘ(eng. BED- Binge Eating Disorder) to nic innego jak zaburzenie odżywiania, jedno z trzech najpopularniejszych, tuż po anoreksji i bulimii. Objawia się ono niekontrolowanymi napadami objadania, podobnie jak w przypadku bulimii, jednak osoby chore na BED nie stosują żadnych metod kontrolowania wagi, jakich jak używanie środków przeczyszczających czy odchudzających. Według statystyk, aż 25% osób z nadwagą nieświadomie cierpi na kompulsywne objadanie się. Zaburzenie to jest diagnozowane przez lekarza jak każdą inną chorobę psychiczną, z objawami należy udać się do psychiatry.
EXTREME HUNGER, które do tej pory nie doczekało się swojej polskiej nazwy, nie jest odrębnym zaburzeniem psychicznym, a następstwem anoreksji, bulimii lub bardzo restrykcyjnej diety. Objawia się podobnie jak BED- niekontrolowanymi napadami objadania się, których nie da się w żaden sposób powstrzymać. Extreme hunger występuje niemal zawsze przy wychodzeniu z zaburzeń odżywiania i przez to, że tak mało wiadomo o tym zjawisku, osoby chore myślą, że wpadły z jednego w kolejne zaburzenie odżywiania. Nie znalazłam żadnych badań na ten temat, ale wydaje mi się, że ekstremalny głód występujący po anoreksji może być powodem, przez który tak wiele anorektyczek i anorektyków wpada w sidła bulimii.
Czy EXTREME HUNGER występuje u każdej osoby z zaburzeniami odżywiania?
Nie, ale występuje u większości, szczególnie u osób, które straciły dużo wagi, lecz nie jest to reguła. Nasze ciała nie są głupie i będą robić wszystko, żeby bronić się przed wygłodzeniem. Długa restrykcja powoduje trwałe, ale i mniej trwałe uszkodzenia w organizmie i nawet po wyjściu z zaburzeń odżywiania i powrotu do zdrowej wagi, ciało będzie źle reagowało na głodówki, wyjście z domu bez śniadania (jak jest w moim przypadku), może nawet samoistnie wymiotować po spożyciu większej ilości jedzenia.
Prawda jest taka, że z zaburzeń odżywiania można wyjść w 100%, jednak pewne zmiany zostaną w nas na zawsze i organizm do końca życia będzie bronił się przed zbyt długim głodem (możemy czuć się o wiele gorzej będąc bez śniadania, niż przed zaburzeniami odżywiania).
Ile trwa EXTREME HUNGER i jak się objawia?
Trwa tyle, ile potrzebuje Twój organizm. Extreme hunger to naturalne zjawisko i nie należy z nim walczyć. Twój organizm wie, co robi, zaufaj mu i zaakceptuj stan rzeczy. Wszelkie próby walki z ekstremalnym głodem może doprowadzić do kolejnego zaburzenia, jakby nie patrzeć, walka z tym to wciąż restrykcja, a nie o to chodzi w recovery (leczeniu zaburzeń odżywiania).
Extreme hunger objawia się niekontrolowanymi napadami objadania się. Może powodować poczucie winy i chęć pozbycia się zjedzonego jedzenia, jednak warto wsłuchać się w swoje ciało i dostarczać mu tego, o co woła. To nie jest niczyj brak silnej woli, tylko walka o swoje zdrowie.
Jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia przy EXTREME HUNGER?
Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, co w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsze- zdrowie, czy niekończące się odchudzanie. W wychodzeniu z zaburzeń pomocne jest wsparcie terapeutki lub terapeuty, a taką pomoc można uzyskać nawet na NFZ i dobrze przeszukując internet, można znaleźć terapeutów z nieodległymi terminami wizyt. Wychodzenie z zaburzeń odżywiania to nie tylko powrót do starych nawyków żywieniowych, trzeba poradzić sobie także z utratą kontroli nad sobą, znaleźć sposób na oderwanie się od myśli o jedzeniu oraz poznać i polubić siebie na nowo. Polecam spróbować wyrazić siebie i swoje uczucia w twórczy sposób: śpiewając, tańcząc, rysując, pisząc wiersze, opowiadania, listy. Jest to sposób na wyciszenie się i wsłuchanie w siebie, wyrażenie tego, co się aktualnie przeżywa.
Spokojnie. Najtrudniejszy czas jest już za Tobą i jeśli przechodzisz etap extreme hunger, to jesteś na dobrej drodze. Wiem, że czasem masz ochotę się cofnąć, albo stanąć w miejscu i nie iść do przodu, to zupełnie normalne i zrozumiałe.
Zadbaj o siebie. Zaufaj swojemu ciału. Nie krzywdź go więcej.
hej, chcialabym zapytac, czy extreme hunger trwac moze nawet kilka tygodni? i czy to normalne, ze mimo ze doszlam do zdrowej, prawidlowej wagi on nadal nie ustepuje??
Czasami mam takie napady głodu, ale na szczęście dawno nie miałam
OdpowiedzUsuńhej, chcialabym zapytac, czy extreme hunger trwac moze nawet kilka tygodni? i czy to normalne, ze mimo ze doszlam do zdrowej, prawidlowej wagi on nadal nie ustepuje??
Usuń